facebook

stránky od allegro2.cz


NEJČASTĚJŠÍ ČERVI PSŮ A KOČEK


11.04.2010 14:30 

Lidé a jejich zvířecí miláčci jsou spojeni úzkým přátelstvím, ale láska není všechno. Tento nádherný vztah můžou pokazit červi. Paraziti se mohou vyskytnout u psů a koček v každém věku. Nejhorší situace je u štěňat, která jsou obvykle silně parazity napadená. Můžou zvracet, trpět průjmem a objeví se také zvětšené bříško plné parazitů. Srst se stává matnou a zježenou. Některá zvířata kašlou, protože larvy parazitů putují různými orgány např. plícemi. Těžká parazitární infekce může být smrtelná.
Existují dvě hlavní skupiny červů napadající psy a kočky : tasemnice a oblí červi.
Tasemnice jsou složené z řetízku článků, připomínající zrnka rýže. Parazitují v tenkém střevě a můžou být až 2 metry dlouhé. Články jsou vylučovány s trusem a někdy je můžete vidět i v okolí řitního otvoru. Tasemnice mohou být přenášeny blechami. Když pes nebo kočka blechu pozřou, můžou se tasemnicí nakazit. I myši můžou přenášet červy. Zvířata lovící myši jsou také ohrožena invazí parazitů.
Druhou velkou skupinou parazitů napadající psy a kočky jsou oblí červi. Mezi ně patří červi vypadající jako špagety, dosahující asi 10cm délky. I když ve střevech můžou tvořit až svazky, v trusu je najdeme vzácně.
Měchovci jsou malí červi. Jejich larvy dokážou proniknout i neporušenou kůží.
Psy a kočky se mohou nakazit vajíčky parazitů prakticky kdekoliv. Vajíčka vyloučená trusem zvířat mohou posbírat při pobíhání a hrabání všude kolem. Dokonce i kočky chované trvale v bytě, nejsou mimo riziko, protože vajíčka parazitů je možné domů přinést kdykoliv.
Štěňata mohou být infikována larvami parazitů již v děloze. Po narození larvy parazitů napadají štěňata a koťata prostřednictvím mléka matky. Zanedlouho po narození se uvnitř štěňat a koťat vyvine dospělý červ produkující vajíčka. Fena nebo kočka tak může být opětovně nakažena parazity při péči o své potomstvo.
Tady je ještě jednou přehled různých způsobů nakažení parazity.
Nejčastější tasemnici psů a koček přenášejí blechy.
Myši přenáší tasemnice i oblé červy.
Vajíčka oblých červů můžou psi a kočky posbírat kdekoliv při prozkoumávání okolí.
Štěňata se infikují parazity již v děloze. Štěňata a koťata se nakazí prostřednictvím mléka matky.
Lidé se také mohou nakazit červy ze psů a koček. Například když pes olizuje svému majiteli tvář, ruce anebo jídlo, může na něj přenést vajíčka parazitů které pak člověk nechtěně polkne. Vysoké riziko nakažení existuje i na pískovištích, která jsou kontaminována trusem psů a koček. Vajíčka parazitů jsou lidským okem neviditelná, proto mohou být dětmi náhodně polknuta. Některé larvy parazitů mohou proniknout i neporušenou kůží, kde způsobují zánět a někdy poškodí i vnitřní orgány.
Abychom předešli nebezpečí parazitární infekce lidí a zvířat, vědci vyvinuli velmi účinné léky, které jsou bezpečné i při častém používání.
Veterináři doporučují pravidelné odčervování. Pak mohou psi a kočky žít spokojený život bez červů.
Štěňata a koťata je třeba odčervit společně s matkou každých čtrnáct dní od věku 2 do 12 týdnů. Protože antiparazitární léčba nezabrání opětovnému nakažení parazity, i dospělá zvířata by se měla odčervovat každé tři měsíce lékem účinkujícím zároveň proti plochým i oblým červům.
V oblastech, kde se vyskytuje tasemnice liščí, by se měli lovečtí a ovčáčtí psi a psi i kočky lovící myši, odčervovat každé čtyři týdny, například tabletami Droncit.
Pamatujte, že paraziti psům ani kočkám nesvědčí a že zbavení se těchto nevítaných návštěvníků už nemůže být jednodušší.